Počet přístupů

Dnes 4

Včera 16

Týden 30

Měsíc 209

Celkem 71802

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Tři roky před velkým rokem kultury Plzeň prohrává 3:3, tři miliardy budou chybět

 

V roce 2015 bude Plzeň evropským hlavním městem kultury. Bude to také rok jubilejní, od obnovy demokracie uplyne už čtvrt století. Ten slavný rok nastane už brzy, začne za necelé tři roky. Pohleďme, co jsme zatím velkého v centru Plzně předvedli.

 


 

 

Předně se, zcela bez náhrady, podařilo zničit městské lázně, městské výstaviště a dům kultury s velkým sálem. A co jsme za stejnou dobu postavili nového? Město Plzeň se za uplynulých více než dvacet let podílelo, kromě rekonstrukcí, na třech velkých nových stavbách v centru města. Vznikl parkovací dům na Rychtářce, fotbalový stadion a silnice U trati. Souvislost s kulturou můžeme, aspoň u některých z těchto staveb, najít. Parkovací dům se stavěl proto, aby kolem náměstí zmizela auta z ulic a veřejný prostor se vrátil lidem a třeba i kultuře. Silnice U trati se stavěla, aby od dopravy byla uvolněna Americká třída. Stavby stály zhruba 3 miliardy Kč, cíl nebyl splněn ani v jednom případě.

Zchátralé Peklo i Komorní divadlo, zchátralé Loosovy interiéry, desítky let chybějící budovy významných  kulturních institucí, zanedbaná veřejná prostranství v celém centru od nádraží vlakového až po autobusové, rozpadající se domy v městském vlastnictví – zde všude peníze chybějí už několik generací.

Naštěstí ve městě není Město Plzeň samo. Plzeňský pivovar za popisované období předvedl zdánlivě nemožné. Z nepřístupného průmyslového areálu vytvořil jednu z nejvýznamnějších turistických atrakcí Plzně. Nádvoří pivovaru je snad nejupravenější, nejklidnější a nejčistší veřejný prostor v centru. Rozhodně více, než plzeňské náměstí.

Na to ale město nestihlo ani zareagovat. Za dvě desetiletí nevyřešilo ani to, aby se k pivovaru dalo důstojně dojít. Má asi jiné starosti. Třeba zase vymyslet něco, co bude drahé a ošklivé, postaví se toho polovina a ještě před dokončením bude všem jasné, že to mělo být jinak a jinde.