Počet přístupů

Dnes 6

Včera 21

Týden 130

Měsíc 130

Celkem 71178

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Regulace hazardu na Lochotíně skončila

 

Tento  článek vznikl na vyzvání šéfredaktora Plzeňského deníku Evžena Zavadila a měl vyjít 17.12.2012. Bohužel nevyšel. Rozhodl jsem se tedy s ním seznámit alespoň čtenáře našeho webu.

 


Zastupitelé koaličních stran ODS a ČSSD v úterý 11.12.2012 svým jednotným hlasování ukončili regulaci hazardu na obvodě Plzeň  1.

V červenci minulého roku jsem byl jmenován za Plzeňskou alianci do pracovní skupiny v souvislosti s přípravou obecně závazné vyhlášky města Plzně, umožňující regulaci míst na našem obvodu Plzeň 1, kde není vhodné provozovat loterie a hazardní hry.  V této skupině měli své zástupce všechny politické subjekty zastupitelstva největšího plzeňského obvodu. Výsledkem jednání této pracovní skupiny byla shoda opozice s koalicí na doporučení nechat doběhnout platné smlouvy a nové nepovolit a tímto po roce 2014 hazard na Plzni 1 zcela vymýtit.. Měl jsem z tohoto jednání velice dobrý pocit, bylo věcné a korektní a Rada městského obvodu s tímto navrženým postupem souhlasila. Již tehdy jsem se však  obával, aby toto vítězství zdravého rozumu  příliš brzy neskončilo. Hazard je v ČR lobbysticky velice úspěšný. Jak se ukázalo minulý týden, mé obavy byly důvodné.

Po roce se na jednání  zastupitelstva dostal návrh na revizi této vyhlášky.  Spočívá v doplnění míst, kde je možno provozovat loterie, sázkové a jiné podobné hry.  Sociální demokracie spolu s koaliční ODS tak zcela změnily názor a na úterním zasedání zastupitelstva odhlasovaly 37 míst na Plzni 1, kde bude možno hazard provozovat. Plzeňská aliance spolu s ostatními opozičními stranami hlasovala jednotně proti tomuto návrhu. Podle starosty Brabce (ČSSD) důvodem tohoto obrácení o 180 stupňů je nedostatek peněz na sociální a sportovní projekty a také dopisy provozovatelů hracích přístrojů, ve kterých žádají o přehodnocení zákazu. Ti, kdo hlasovali v úterý pro, si zřejmě neuvědomují, že peníze, které stát i obce z hazardu získají nepokrývají náklady, které musí veřejné rozpočty vynakládat  na řešení jeho následků. V seznamu povolených míst jsou i taková, která jsou v blízkosti škol. Ani možnost omezení provozní doby není využita. Přitom pro patologické hráče je typické hraní přes noc. Hráč bez prostředků, vracející se po půlnoci domů, představuje z hlediska kriminality veliké riziko.

Všichni bychom si přáli, aby si Plzeň skutečně zasloužila titul hlavního města kultury. Podobná rozhodnutí vrací naší Plzeň spíše zpět k titulu hlavního města hazardu.

Pavel Denk, Plzeňská aliance